Když začínáme s natáčením videí, častokrát se nevyhneme drobným (nebo i velkým :-D) začátečnickým chybám ať už při samotném natáčení nebo při úpravě videa. Pojďme se společně mrknout na to, jak se nejčastějším editačním chybám vyhnout.
Mít pořádek ve videích a záběrech zní možná jako blbost a práce navíc, ale může vám to ušetřit hodiny času (fakt!) :). Není nic jednoduššího, než si videa rozdělit do složek – rozdělit si konkrétní záběry, grafiku, zvukové efekty, hudbu apod. Můžete si taky pojmenovat konkrétní záběry (např. ukázka jógové pozice hrdiny) tak, abyste ihned věděli, po čem šáhnout a co použít. V budoucnu, až se k videím a editaci budete vracet, to velmi oceníte.
Častokrát se setkáváme s problémem: „Ach jo, videa jsou moc velká, nemám na ně dostatek místa.“ Ano je to tak, videa jsou prostě velká a i přesto je super si je zálohovat! Tzn. zabrat s nimi ještě více místa :-D. Zní to jako pruda, ale až budete stříhat 5 hodin a pak se vám poškodí soubor, tak zálohu oceníte :). Jak na zálohování se mrknem v dalším článku.
Dobře se orientovat v editačním programu, který používáte, je zásadní. Znát jeho funkce, kde co najdete, jak přidáte titulky nebo efekty. Editační programy mívají taky spoustu skrytých tríčků, klávesových zkratek, které vám usnadní práci. Např. střih pro STŘIH videa má většina programů ikonku břitvy nebo nůžek. Prostě CUT. Ale střih lze např. v iMovie, DaVinci Resolve nebo CapCut udělat také klávesovou zkratkou CTRL+B (případně na Macu command+B). Velmi jednoduchý tríček, ale po první (půl) hodině editace jeho efektivnost poznáte :).
Občas vidím u našich klientů, že se snaží z videa vystřihnout nějaký přeřek nebo výplňové slovo. Je sice skvělé, mít tuhle možnost, ale ve výsledku může střih vypadat ve videu hůře než samotný přeřek. Divák v něm totiž nevidí smysl. U videí, kde předáváte informace a je na nich pouze vaše mluvící hlava to zas tak nevadí. Ale chcete-li vytvořit svižné video, které opravdu zaujme a donutí diváka se na síti zastavit a chvíli přestat scrollovat, tak to chce se nad střihem opravdu zamyslet.
Lze např. využít dynamiku hudby a stříhat video „do hudby“ tzn. reagovat na beaty, při svižnější hudbě dělat více střihů. Až budete stříhat svoje video, zkuste se před tím zastavit a zeptat se sami sebe: „Proč to tady potřebuju střihnout?“
Nedostatek vizuálních podnětů ve videu je jednou z nejčastějších chyb, které ve videích vídáme. Neboli mluvící video bez dalších prostřihů a záběrů. Pokud vás opravdu 100 % nezajímá do hloubky téma, o kterém se v mluvícím videu mluví, tak moc dlouho u takového videa nevydržíte. Je opravdu efektivní vytvářet si tzn. B-roll záběry a dotvářet celkový obraz videa.
Je v tom samozřejmě potřeba balanc, nepřelítávat neustále z jednoho střihu do druhého, ale to už je taky na vkusu a citu každého videotvůrce :).
Hudba může nádherně podtrhnout atmosféru vašeho videa a podpořit diváka v jeho sledování. Ale pokud se to přežene, může ho vytrhávat ze sdělení nebo taky úplně odradit. Až vytvoříte svoje video s hudebním podkladem, poslechněte si ho s odstupem několika hodin, abyste mohli zčerstva posoudit, jestli je zvuk vyvážený. A taky doporučuju poslechnout si ho ze sluchátek/z mobilu/ z počítače – prostě z různých zařízení, abyste měli dobrou představu, jak to zní.
Teď, když už víte, jak se vyhnout častým chybám se můžete pustit do vlastní editace! 🙂 Jestli ještě nemáte vybraný editační program (nebo s ním nejste spokojení) a chcete se do úpravy videí pustit, můžete omrknout náš Balíček editačních videí :), kde najdete kompletní návody, jak na to.